Nauka pierwszej pomocy w oddziale przedszkolnym 0b
24 września w naszym przedszkolu odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Poprowadziła je p. Małgorzata Kowalczyk jako ratownik medyczny i strażak.
Udzielanie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak bardzo często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować. Boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Dzieci często nie posiadają oporów i nie odczuwają strachu, działają instynktownie. Z tego powodu należy już od najmłodszych lat instruować je, jak trzeba zachować się w sytuacji, gdy ktoś potrzebuje naszej pomocy. Podczas zajęć dzieci mogły poczuć się jak mali ratownicy. Poznały procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowały czynności ratownicze w czasie zasłabnięć, zranień, zwichnięć i złamań. Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie. Dzieci mogły samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Spotkanie miało na celu kształtowanie pozytywnych i bezpiecznych postaw oraz zapoznanie dzieci z podstawowymi czynnościami ratowniczymi podczas nieobecności osób dorosłych. Była to doskonała lekcja - połączenie zabawy z przekazywaniem jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - uratowanie życia. Po tej lekcji dzieci już wiedzą na czym polega ich rola w sytuacji, kiedy trzeba komuś pomóc.
K. Becker

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!