Wycieczka do Górniczej Wioski w Pile-Młyn
16 października uczniowie kl. 1-3 wzięli udział w wycieczce do Górniczej Wioski w Pile-Młyn.
Obiekt ten znajduje się w Borach Tucholskich i jest wioską tematyczną. W latach 1850-1939 funkcjonowała na tym terenie podziemna kopalnia węgla brunatnego, której pozostałości zachowały się we wsi po dzień dzisiejszy. Uczniowie w grze terenowej mieli okazję szukać skarbu górnika Wilhelma, ukrytego 120 lat temu. Do skarbu wiodły zadania przygotowane przez przewodnika turystycznego. Dzieci podczas spaceru ścieżką przyrodniczo-historyczną poznawały ciekawostki z życia zwierząt leśnych występujących w Borach Tucholskich oraz rozwiązywały zagadki poszczególnych stacji zadaniowych. Niespodzianką było spotkanie sympatycznego ducha kopalni - Skarbnika przy szybie wydobywczym węgla. Po odkryciu skarbu na wszystkich czekał obiad w Leśnej Restauracji. Dzieci odwiedziły również Wiejską Zagrodę i zobaczyły interaktywną makietę w Starej Maszynowni, gdzie dowiedziały się wielu informacji o działalności kopalni węgla i życiu pracowników kopalni w latach jej świetności. Wspaniałą atrakcją była również wizyta w kinie, w którym na dzieci czekał film niemy z Charlie Chaplinem w roli głównej pt. "Brzdąc". Dzieci podczas wycieczki miały także możliwość zakupu pamiątek oraz wykonania górniczych nakryć głowy, tzw. czako. Po pełnej wrażeń wizycie w Górniczej Wiosce dzieci z uśmiechami na twarzach i bagażem nowych doświadczeń wróciły do domu.

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!