Wyjście z klasą – wejście w świat nauki
Czy nauka może zachwycać, bawić i inspirować jednocześnie? Uczniowie kl. 4-8 Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Droboszewskiego w Wąwelnie przekonali się, że jak najbardziej tak. 16 grudnia, w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Wyjście z klasą”, wzięli udział w edukacyjnej wyprawie do toruńskiego Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy” – miejsca, w którym nauka i doświadczanie są nierozłączne. Już od progu uczestników wycieczki powitał imponujący przykład nauki w działaniu – najdłuższe w Polsce stale pracujące wahadło Foucaulta. Ten prosty, a jednocześnie spektakularny eksperyment pozwala na własne oczy zaobserwować coś, czego na co dzień nie dostrzegamy: ruch obrotowy Ziemi wokół własnej osi. Kolejnym etapem wizyty były warsztaty tematyczne. W laboratorium zdrowego odżywiania uczniowie poznawali zasady racjonalnej diety, w pracowni biologicznej „Mistrzowie adaptacji” odkrywali, jak organizmy przystosowują się do warunków środowiska, a na zajęciach fizycznych „Oko, kamera, akcja!” zgłębiali tajniki ludzkiego wzroku i rejestrowania obrazu. Nauka przez doświadczanie okazała się niezwykle angażująca. Po warsztatach przyszedł czas na odkrywanie wystaw stałych i czasowych. Iluzje optyczne, interaktywne eksponaty oraz możliwość tworzenia muzyki przy pomocy rzeźb dźwiękowych i instrumentów na wystawie czasowej „Make Music” sprawiły, że zwiedzanie zamieniło się w fascynującą podróż po świecie nauki, sztuki i technologii. Im dłużej przebywaliśmy w „MłynieWiedzy”, tym ciekawsza wydała nam się otaczająca nas rzeczywistość. Zdaliśmy sobie sprawę, że to właśnie ciekawość i odwaga w zadawaniu pytań napędzają człowieka do działania i skłaniają do ciągłego poszukiwania nowych dróg i rozwiązań. Nawiązując do terminologii związanej z miejscem, w którym mieści się centrum nowoczesności – ciekawość jest „wodą na młyn” rozwoju ludzkości! Ten wtorkowy wyjazd pokazał uczniom, że nauka nie polega wyłącznie na zapamiętywaniu faktów, ale na odkrywaniu świata z otwartą głową. I aż cisną się tu na usta słowa Alberta Einsteina o idei nauki: „Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi.” Być może wśród uczestników wycieczki jest ktoś, kto – kierując się ciekawością i pasją, nie wiedząc, że „się nie da” – w przyszłości dokona czegoś niezwykłego.
Opiekę nad uczniami podczas wyjazdu sprawowali pani dyrektor Małgorzata Suchomska i nauczyciele: p. Jagoda Belter, p. Beata Kwiecińska, p. Agata Paradowska, p. Agnieszka Szymańska, p. Piotr Wiśniewski, p. Anna Czyżak-Skowrońska.
Anna Czyżak-Skowrońska

- to dla Ciebie staramy się być najlepsi, a Twoje zdanie bardzo nam w tym pomoże!